قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / اخبار سنگ / حضور موفق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در نمایشگاه بین المللی سنگ تهران

حضور موفق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در نمایشگاه بین المللی سنگ تهران

دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ، معدن و ماشین آلات وابسته دیروز در حالی به کار خود پایان داد که دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر یکی از جذابترین و پربازدید ترین غرفه های این نمایشگاه را به خود اختصاص داده بود.

در این نمایشگاه که از ۲۸ تا ۳۱ تیر در تهران برگزار شده بود ، فعالان صنعت سنگ از سراسر کشور ، محصولات و توانمندی های خود را در حوزه صنایع سنگ ، معدن و ماشین آلات وابسته به آن به نمایش گذاشتند.

از جمله  غرفه هایی که توجه بازدید کنندگان این نمایشگاه را به خود جلب کرد ، غرفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر بود که مدتی است با راه اندازی مرکز بین المللی تحقیقات و مطالعات سنگ ایران جایگاه خود را بعنوان یک پشتوانه علمی و پژوهشی ، در چرخه ی اکتشاف ، استخراج و فرآوری سنگ کشور باز کرده است .

بازدید معاون امور معادن وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، رئیس و معاون و دبیر اجرایی انجمن سنگ ایران و همچنین هیأت رسمی اعزامی از کشور ایتالیا و برگزاری نشست ها و گفتگوهای تخصصی آنان با دکتر مسعود جعفری نژاد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در این غرفه موجب شده بود تا غرفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر یکی از پر رفت و آمد ترین غرفه های این نمایشگاه باشد.

علاوه بر این در مدت چهار روز برگزاری این نمایشگاه ، یک تیم تخصصی و فنی مرکب از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر پاسخگوی ذهن های جستجوگر و کنجکاو فعالان صنعت سنگ از چگونگی و تأثیر شگرف دانش و فناوری در کمک به بهره وری بهتر و بیشتر از منابع کشور ، افزایش کیفیت محصولات تولیدی و حضور فعال در تعاملات تجاری با سایر کشورها بودند.

احمد شریفی دبیر انجمن صنعت سنگ ایران می گوید : ظرفیت تولید معاون کشورمان ۲۷ میلیون تن و ظرفیت واحد های فرآوری سنگ ۱۸۰ میلیون متر مربع است . این در حالی است که هم اکنون تنها ۱۳ میلیون تن از معادن یعنی کمتر از نیمی از ظرفیت تولید کشور در این حوزه فعال است و میزان تولید سنگ از واحد های فرآوری فقط ۷۰ میلیون متر مربع یعنی نزدیک به یک سوم ظرفیت موجود است.

یکی از فعالان صنعت سنگ می گوید : در یک دهه ی اخیر بیش از ۳۰۰ خط فرآوری سنگ به قیمت ۸۰۰ میلیون دلار توسط فعالان سنگ ایران از ایتالیا و چین خریداری شده ولی هنوز حتی یک متر سنگ با کیفیت نیز فرآوری نشده است.

وی عدم انتقال دانش فنی و نبود انبار ویژه قطعات یدکی خطوط سنگ بری را از چالش های فعالان سنگ ایران برشمرد و گفت : متأسفانه ماشین آلات خریداری شده ، بهره وری چندانی را برای صنعت سنگ ایجاد نکردند.

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که صنعت سنگ ایران پس از نفت یکی از منابع مهم حیاتی کشورمان به شمار می رود که می تواند در صورت استفاده از دانش و فناوری های علمی و پژوهشی به یکی از بازارهای کسب و کار و اشتغال مهم کشور تبدیل شده و به تنهایی چرخه اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار دهد و علاوه بر تأمین نیاز داخلی ، در حوزه صادرات نیز ، ارز آوری قابل توجهی را برای کشورمان به همراه داشته باشد.

در حال حاضر افزون بر ۲هزار از ۶ هزار واحد سنگبری کشور در اختیار خمینی شهری ها است و این شهرستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی خاص که در مجاورت کلان شهر بزرگ اصفهان قرار دارد و همچنین مردم آن که از دیر باز ، بخش زیادی از جمعیت ۳۵۰ هزار نفری آن بصورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه صنعت سنگ فعال هستند به عنوان قطب صنعت کشور شناخته شده و دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر نیز با دارا بودن اعضای هیأت علمی ، رشته های تحصیلی و کارگاه های تخصصی و فنی مرتبط با صنعت سنگ که توانسته در میان مراکز آموزش عالی استان اصفهان جایگاه خود را بعنوان مرجعیت علمی در این صنعت تثبیت نماید، می تواند با استفاده از ظرفیت های بالقوه خود از جمله راه اندازی انستیتو آموزش سنگ ایتالیا با کمک و همیاری متولیان دولتی ، بازار روز جهان را در کیفیت فرآوری سنگ تحت تأثیر قرار دهد و در رقابت با محصولات سایر کشورهای به نام این صنعت به جایگاه واقعی کشورمان به دنیا معرفی کند.

نقش دانشگاه آزاد اسلامی در این میان به دلیل دارا بودن منابع مادی و معنوی از جمله اعضای هیأت علمی متخصص ، پژوهشگران و محققان برجسته و تنوع و تکثر رشته های تحصیلی مرتبط از کاردانی تا دکتری تخصصی و زیر ساخت های فنی و مهندسی بعنوان یک ظرفیت کم نظیر در انجام چنین طرح هایی در کشور ، لبیک به فرمان مقام معظم رهبری در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی و در ادامه سیاست گذاری اصلی این دانشگاه در ریل گذاری حرکت آن بر مبنای تقویت اقتصاد دانش بنیان و کاهش وابستگی به شهریه های دانشجویی و کمک به رشد و اعتلاء و استقلال ایران اسلامی محسوب می شود.

     

             

                                                                                                                                                          

مطلب پیشنهادی

تمبر اختصاصی مرکز بین المللی تحقیقات و مطالعات سنگ های ساختمانی ایران به چاپ رسید

تمبر اختصاصی مرکز بین المللی تحقیقات و مطالعات سنگ های ساختمانی ایران به چاپ رسید